2025

Ny projektleder med øje for data, teknologi og bæredygtige løsninger

André portræt

Hos Solum er vi blevet en projektleder rigere. André Carlson er navnet, og selvom han kun lige har fundet sig til rette ved skrivebordet, er han allerede godt i gang med at dykke ned i en af vores mest spændende satsninger: Robotten, der sorterer byggeaffald og omsætter det til genanvendelige fraktioner og værdifulde data for kunderne.

André skal bl.a. være med til at udvikle og drive vores arbejde med datarapportering. Når robotten sorterer, følger der nemlig bunker af information med. Data, der kan bruges til alt fra ESG-rapportering til Svanemærkning og DGNB-certificering. Og det er her, André kommer ind i billedet. Han skal samle trådene, oversætte tallene og omsætte dem til noget, kunderne kan bruge, når de vil dokumentere deres grønne initiativer.

- Jeg træder ind i en helt ny rolle, hvor jeg selv får lov til at være med til at finde formen. Det giver mulighed for at tænke nyt og sætte retning for, hvordan vi arbejder med data, sortering og kunderapportering, fortæller André.

André Carlson

Teknologi med retning og perspektiv


Selvom André har erfaring fra en lignende rolle hos transport- og speditionsvirksomheden HCS, er det første gang, han har en robot med i sit team.

Da André så robotten første gang, gjorde det indtryk. Ikke kun fordi det teknologiske setup er imponerende, men også fordi robotten symboliserer det mod og den retning, som Solum tør gå i.

- Det er jo lidt legetøj for voksne, siger han med et grin. Men det er også en investering i noget, man ikke nødvendigvis har alle svarene på endnu, og det tiltaler mig virkelig. At man tør være forgangsvirksomhed og prøve noget nyt.

For André er det netop den tilgang, der gør det særligt motiverende at være en del af Solum. Det er hans klare oplevelse, at når Solum taler om cirkularitet, bæredygtighed og udvikling, så bliver det ikke bare ved snakken.

- Der er en oprigtig vilje til at udvikle sig og en motivation for at gøre tingene bedre. Der er handling bag ordene, og det mærker man helt ind i hverdagen, uddyber han.

André Carlson 2

God energi, både fagligt og menneskeligt


Mens teknologien lokkede, var det også stemningen og menneskene, der trak André mod Solum. Allerede fra første dag har han oplevet en arbejdsplads med god energi, både fagligt og menneskeligt.

- Jeg er blevet mødt med stor imødekommenhed fra mine nye kollegaer. Der er en varm stemning, hvor man hilser på hinanden, spørger ind og deler både faglige erfaringer og hverdagsglimt. Det betyder meget, fortæller han.

Det gode arbejdsmiljø giver også plads til at tænke højt og være nysgerrig, noget, André lægger stor vægt på i sit arbejde.

André Carlson 3

At skabe et fælles sprog


Bæredygtighed er noget, de fleste gerne vil tage ansvar for, men det er ikke altid så enkelt at finde ud af hvordan. Derfor ser André det som en vigtig opgave at gøre sortering og genanvendelse mere gennemskueligt og håndgribeligt, så det ikke kun lever i gode intentioner, strategier og rapporter.

- Langt de fleste vil jo gerne gøre det rigtige ift. sortering. Men det er ikke altid til at gennemskue. Tænk bare på chipsposer: Nogle skal i plast, andre i restaffald. Hvad gør man?

Ifølge André handler det om at gøre affaldshåndtering mere tydelig og tilgængelig, og ikke mindst om at skabe et fælles sprog, vi kan navigere efter. Her ser han teknologien som en nøglespiller.

– Med robotsortering får vi ikke kun en mere præcis sortering, vi får også data og dokumentation, der skaber gennemsigtighed. Det gør det nemmere at træffe bæredygtige valg og stå på mål for dem bagefter. Det er et værktøj, der både kan løfte praksis og fortællingen om den, forklarer han.

Nyhedsoversigt